25 Ocak 2009 Pazar

JAPONYA'DAN TÜRKİYE'YE KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ 1

StandardJaponya’da “Go!Fly!Wheelchairs” isimli gönüllü bir tekerlekli sandalye bağışı ve dağıtımı ile ilgilenen Sivil toplum kuruluşuna üye olan Endo Hiroshi ve eşi Teiko Hiroshi çifti Beyaz Ay derneği aracılığı ile Eray Değer kardeşimize tekerlekli sandalye hediye etti.
“Go!Fly!Wheelchairs” Sivil Toplum kuruluşu 1998 yılında Sapporo, Hokkaido da kurulmuş ve http://business4.plala.or.jp/tondeke internet sitelerinde belirtildiği üzere bugüne kadar 66 ülkede 1622 tekerlekli sandalye dağıtımını gerçekleştirmişlerdir. Tekerlekli sandalye bağışını yapan ve bu sandalyeye ihtiyacı olanlar arasındaki iletişimi gezginler vasıtasıyla kuruyor.
Endo Hiroshi derneğin yayınladığı broşürde : ”Yurt dışına çıkarken mutlaka yanıma tekerlekli sandalye alıyorum. Yorulduğumda oturuyorum ve eşyalarımı üstüne koyuyorum. Japonya’ya geri dönerken ise o ülkedeki ihtiyaç sahibine hediye ediyorum” diyor.


Cezve isimli Japon-Türk Dostluk Grubu da bu köprünün sağlanmasında büyük katkı sağladı.
http://www.cezve.jp/

Hiroshi çifti Türkiyeye gelirken de manevi değeri çok büyük bir hediyeyi Beyaz Ay derneği vasıtasıyla ulaştırdı.
Endo Hiroshi profesyonel fotoğrafçı olup, “Asian days” ismini verdiği ve Türkiye’den de fotoğrafların bulunduğu albümü bulunmaktadır.
http://www16.plala.or.jp/st-zoe/

“Go!Fly!Wheelchairs” in istatistiklerini incelediğimizde Türkiye 2 tekerlekli sandalyede kalmış. Çevrenizde bedensel engelliler varsa bu dernekten tekerlekli sandalye isteyelim veya benzeri bir oluşumu birlikte kuralım. Örneğin değişik şehirlere seyahat edecek biri giderken arabasına bir tekerlekli sandalye koyup gidebilir. Bu bir gönül köprüsüdür. Endo Hiroshi gibi köprüleri inşa edelim.

ALPASLAN HAMDİ KUZUCUOĞLU


A Japanese organization which called “Go!Fly!Wheelchairs”, established as a volunteer group on 1998 May. It is authorized as NPO (Non Profit Organization) on 2000 June. Organization donated 1622 wheelchair in 66 countries.Go!Fly!Wheelchairs collects wheelchairs around the Japan and request travelers and volunteers to deliver these wheelchairs to deloping countries.

A volunteer couple from “Go!Fly!Wheelchairs” Endo Hiroshi and Teiko Hiroshi donated a wheelchair to Eray Deger through by Beyazay.

“Go!Fly!Wheelchairs” management office is in Sapporo Hokkaido Japan. E-mail adress is: http://business4.plala.or.jp/tondeke

As it seen in web site of “Go!Fly!Wheelchairs” they have important role for disabled people vehichle needs. They succeed it through by its volunteers valuable efforts.

Endo Hiroshi says in Go!Fly!Wheelchairs” booklet: “whenever i go abroad to take some pictures, a wheelchair is my companion. I can put my luggage on it or even sit down when i get tired”

Cezve, Japan-Turkish Friendship Group has made a great contribution for this event.
http://www.cezve.jp/


Couple Hiroshi brought a valuable gift as intangibly while their visit to Turkey. They transmitted this gift through by Beyazay.

Endo Hiroshi an professional photoghraper and he visited Turkey several times. He has a published book “Asian days” includes photographs from Turkey’s different cities.
http://www16.plala.or.jp/st-zoe/


Turkiye Beyazay (Turkey White Moon) Association Istanbul Branch Executive Board explained feel please with this visiting and being conduce to this donation. Beyazay emphasised the importance of Hiroshi’s sample act to other people.

Written by: Alpaslan Hamdi Kuzucuoglu

0 yorum: